AdBlue Nedir? Ne işe yarar?

AdBlue Nedir? Ne işe yarar?

Günümüzde birçok ülke, gelecekte kendilerini karbon salınımı olmayan ülke olarak tanımlayabilmek istiyor. Gelecekte içten yanmalı motorların şehirlerde kullanılması komple yasaklanacak veya çok yüksek vergilere tabi tutulacak. Günümüzde Avrupa’daki bazı yollar şimdiden Euro 6 standartlarını sağlayamayan dizel araçların kullanımına kapatıldı bile. Bizde bu yazımızda egzoz emisyonlarını düşürmeye yarayan AdBlue sıvısından bahsedeceğiz.

Artan dünya nüfusu ve buna bağlı olarak artan taşıt sayısı çevre ve insan sağlığına zararlı gazların salınımın artmasına sebep oluyor. Hükumetler bu zararlı gazların salınımı minimum düzeye indirebilmek için katı sınırlandırmalar uyguluyor ve otomobil geliştiricilerini zararlı gaz salınımlarını düşürmeye mecbur bırakıyor.

Adblue Nedir?

Bu sıvı aslında su ve ürenin homojen olarak karışımından elde edilir(%% 32.5 üre, % 67.5) su). Motorda yanma gerçekleştikten sonra oluşan egzoz gazına sonradan karıştırıldığı için yakıt katkısı demek doğru değildir. Bu sıvı kullanılarak dizel motorlardaki zararlı nitrojen oksit(NOx) gazlarının daha az zararlı gazlara dönüştürülmesi sağlanarak egzoz emisyon kurallarına uymak amaçlanır. Azot oksit akciğer fonksiyonlarını azaltan ve solunum sistemine zarar verip solunum yolu hastalıklarına sebep olabilen zararlı bir gazdır. Çevreye ve insan sağlığına zararlı bu gazın yayılmasını engelleyebilmek için hükümetler katı emisyon kuralları uyguluyor ve üreticiler bu emisyon sınırlarınında kalabilmek için kullanımı zorunlu kılıyor.

Nasıl Çalışır

SCR teknolojisine sahip araçlarda AdBlue ile dolu bir tank vardır. Bu sıvı SCR sisteminin bir elemanıdır. Depodaki AdBlue sıvısı egzoz borusunun içerisine SCR katalizörünün önüne püskürtülür. Sıcak egzoz gazıyla tepkimeye giren bu sıvı içeriğindeki üre ve su, amonyak ve karbondioksite dönüşür. Egzoz gazlarıyla birlikte tepkime sonucu elde edilen amonyak ve su buharı scr katalizörünün içerisine alınır ve egzoz gazının içerisindeki NOx gazları ile amonyak scr katalizöründe tepkimeye girerek azot ve su buharına dönüşür. Bu tepkimeler sonucunda sistemde su buharı, oksijen, azot, ve karbondioksit kalır. Bu gazlar egzozdan atmosfere salınır. Böylece NOx emisyonlarını %90 civarında azaltıldığı düşünülüyor.

Araçtaki sıvı miktarı azaldığında otomobil yol bilgisayarı üzerinden sürücüyü uyarmaya başlar. Bu uyarılar her markada farklılık gösterir. AdBlue tankını doldurma noktaları her araçta ve markada farklılık gösterebilir. Kaputun altında, bagajda veya yakıt doldurduğumuz kapağın hemen yanında konumlandırılmış olabilir. Bu tankın kapağı genelde mavi ile renklendirilir ve üzerinde Adblue ifadesi açıkça belirtilir.Bu sebeple karıştırışma ihtimali düşürülmüş olur.

Adblue
Alue

Aracımın Bu Sıvıya ihtiyacı varmı? – Dizel motorlu bir araca sahipseniz yüksek ihtimalle aracınıza doldurmak zorundasınız. Emin olmak istiyorsanız aracınız kitapcığını inceleyebilirsiniz veya aracınızın üreticisiyle iletişime geçebilirsiniz. Aracın isimlendirmesindeki Blue kelimeside size bu konuda yardımcı olabilir.(Örnek: Mercedes-Benz için BlueTech)

  • Aracın yakıt tankıyla Adblue tankı farklıdır.Araca doldurulan sıvı yakıt tankına doldurulmaz.
  • Aracın periyodik bakımlarında yetkili servislerde AdBlue miktarı kontrol edilir. İhtiyaç duyulursa tamamlanır.
  • Her aracın AdBlue tüketimi farklıdır.
  • Adblue sıvısı tükenmiş bir aracı tekrar doldurana kadar çalıştıramayabilirsiniz veya araç çekişten düşebilir.
  • AdBlue deposuna başka bir sıvı doldurursanız motorunuz garanti dışı kalabilir.
  • Bu sıvıyı tamamlama işleminin yetkili servislerde eğitimli personellerce önerilen markalar kullanılarak yapılması önerilir ancak isterseniz dışarıdan aldığınız bir kutuyu sizde aracınıza doldurabilirsiniz.

Egzoz emisyon değeri sıfır olan yeni Nissan Ariya yazımıza göz atmak isterseniz tıklayın.

Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir