Alman Otomobil Üreticileri

Alman Otomobil Üreticileri

Otomotiv sanayisi oldukça gelişmiş olan Alman markalarından, ülkemizde de bilinen 7 marka hakkında bilmek isteyebileceğiniz bilgileri sizler için derledik. Gelişmiş otomotiv sanayisi sayesinde Alman otomobil markalarını tüm dünyada görüyoruz.

1. AUDİ

Volkswagen grubunun bir markası olan Alman menşeili Audi’nin merkezi Ingolstadt, Bavyera’dadır. Audi’nin geçmişi 1899’da August Horch’un Köln’de kendi küçük otomobil tamirhanesini açmasına kadar gider. August Horch ilk otomobili 1901 yılında üretmiştir. 1910 yılında Horch anlaşmazlıklar sebebiyle kendi adını tasarımlarında kullanamayacak hale geldiğinden dolayı Audi’yi marka olarak kullanmaya başladı. Uzun bir geçmişi olan Audi motor sporlarında da faaliyet göstermiştir. Markanın motor sporları geleneği 1930’larda eski şirketleri olan Auto Union ile başlamıştır. Auto Union’un kullandığı 4 halka bugün de Audi logosu olarak kullanılmaktadır. Alman otomobil markaları arasında en büyük markalardan birisidir.

2. BMW

Büyük Alman otomotiv üreticilerinden olan Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft (Türkçe: Bavyera Motor Fabrikaları Anonim Şirketi)’nin kısaltması olan BMW 1916 yılında kurulmuştur. Otomobil, motosiklet, motor, bisiklet üreten şirket Mini ve Rolls-Royce şirketlerinin de sahibidir. Ayrıca yüksek performanslı otomobiller üreten M departmanı bir çok otomobil sever tarafından sevilir.

3. Daimler AG

Daimler AG, daha çok Mercedes olarak bilinen merkezi Stuttgart, Baden-Württemberg’de bulunan Alman otomotiv şirketidir. Daimler-Benz, 1926’da Benz & Cie ve Daimler Motoren Gesellschaft’ın birleşmesi ile kuruldu. Şirket 1998’de Chrysler Corporation’un satın alınmasıyla DaimlerChyrsler olarak adlandırıldı. 2007 yılında Chrysler’in elinden alınmasıyla adı Daimler olarak değiştirildi. Daimler, Mercedes-Benz Cars, Daimler Trucks, Daimler Buses, Mercedes-Benz Vans gibi birçok marka altında otomobil satmaktadır. Şirketin sahip olduğu ve Türkiyede de bilinen markalardan bazıları: Mercedes-Benz, Smart, Mercedes-Benz (Truck Group), Mitsubishi Fuso, BharatBenz, Mercedes-Benz Buses, Setra, Mercedes-Benz (Vans Group).

4. MAN SE

Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg’in kısaltması olan MAN SE’nin kökeni 1758 yılına kadar uzanmaktadır. Eski adı MAN AG olan şirket Münih’te yerleşiktir. MAN SE’nin çoğunluk hissesi Volkswagen AG’nin ağır ticari araç iştiraki olan Traton SE’ye aittir. Şubat 2020’de Traton, Traton’un genel yapısını basitleştirmek için MAN SE ile Traton’u birleştirmeyi planladığını duyurdu.

5. Porsche

Porsche, 1931 yılında kurulmuş yüksek performanslı spor otomobiller, SUV’ler ve sedanlarda uzmanlaşmış bir Alman otomotiv üreticisidir. İlk modelleri 1948 yılında piyasaya çıkan Porsche 356’dır. Alman üretici 1950, 1963 yılları arasında Porsche Traktör adı altında traktör, 1987-1989 yılları arasında uçak motorları üretmiştir ve Porsche motor sporlarında da oldukça başarılıdır.

6. Smart

Merkezi Böblingen, Almanya’da bulunan ve 1994 yılnda kurulan Smart, Daimler AG’nin otomotiv markasıdır. Smart ismi İsviçreli Swatch’un Mercedes-Benz ile iş birliğinden gelmektedir. Geely Mart 2019’da Alman şirketinin %50 hissesini satın aldı.

7. Volkswagen AG

VW olarak da kısaltılan Alman şirket 1937 yılında kurulmuştur ve Almanca’da anlamı ‘Halkın Arabası’ anlamındadır. VW Grubu Audi, Seat, Skoda, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche, Ducati, Man, Scania gibi markaların sahibidir. Volkswagen, 2016 ve 2017 yıllarında Dünya çapındaki en büyük otomotiv üreticisi olan Volkswagen Grubu’nun amiral gemisi markasıdır.

Okumak İsteyebilirsiniz!

İtalyan Otomobil Markaları

Japon Otomobil Markaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir