APPLE CarPlay Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

APPLE CarPlay Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Apple Carplay nedir?

Teknolojik ürünlerini bir çok yerde kullandığımız Apple, CarPlay ile araçlarımıza da girdi. Bu yazımızda Apple Carplay’den bahsediyoruz!

Apple CarPlay, aracınızın multimedya sistemi üzerinden Siri, Apple haritalar, arama yapma ve cevaplama ve diğer birçok IOS uygulamasını telefonunuza dokunmadan araçta kullanabilmenizi sağlar. Böylece sürüş esnasında telefonla meşgul olmadan birçok işlemi multimedya sistemi üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Günümüzde banttan inen birçok otomobil Apple CarPlay destekliyor ancak daha eski otomobillerin durumunu kitapçıklardan veya üreticiyle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. CarPlay desteğine sahip otomobillerin bir kısmı sadece kablo ile bağlantı kurabiliyorken, bazı markalar kablosuz bağlantı sağlayabiliyor.

CARPLAY uygulamasını aracınızla nasıl etkinleştirebilirsiniz

Apple CarPlay’i aracınızla aktifleştirmek için 2 farklı seçenek bulunmaktadır. Uygulanabilecek seçenekler: USB kablosu veya Bluetooth özelliğidir.

NOT: Kişisel Asistan’nın (SİRİ) açık olduğunu kontrol edin!!!

  • Eğer aracınız CarPlay uygulamasını USB kablosu ile destekliyorsa, iPhone’unuzu aracınızdaki USB bağlantı yerine bağlayın. USB bağlantı noktasında, CarPlay veya akıllı telefon simgesi içeren bir sembol bulunabilir.
  • Aracınız kablosuz CarPlay uygulamasını destekliyorsa direksiyonun üzerindeki sesli komut düğmesini basılı tutun. Müzik sisteminizin Bluetooth modunda bulunduğundan emin olun. Ardından, iPhone’unuzda “Ayarlar” > “Genel” > “CarPlay”‘e gidin ve “Kullanılabilir Arabalar” seçeneğinden aracınızı seçin.

CarPlay’i kontrol etmek için Siri’yi kullanın

Siri’yi kullanmak için 2 seçenek vardır;

  • Multimedya ekranında CarPlay Dashboard veya CarPlay düğmesine basılı tutun, sonra Siri’ye istediğiniz soruyu veya yapmasını istediğiniz komutu söyleyin.
  • Direksiyon simidindeki sesli komut düğmesine basılı tutun ve ardından Siri’ye istediğiniz soruyu veya yapmasını istediğiniz seçeneği söyleyin.
Apple Carplay
Direksiyon simidi üzerinde bulunan sesli komut düğmesi

Apple ile ilgili diğer haberimizi görüntülemek için tıklayınız

instagram sayfamızı ziyaret etmek için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir