APPLE CİHAZLAR OTOMOBİL ANAHTARINA DÖNÜŞÜYOR

APPLE CİHAZLAR OTOMOBİL ANAHTARINA DÖNÜŞÜYOR

iPhone ve apple watch sahipleri telefonlarını anahtar olarak kullanabilecek.

apple

BMW ve Apple iş birliğiyle üreticinin telefonları ve akıllı saatler birer otomobil anahtarına dönüşecek. Iphone cihazlarınızı anahtar olarak kullanabilecek hatta arkadaşlarınızla paylaşabileceksiniz. Bu dijital anahtar sisteminin benzerleri farklı cihazlarda farklı isimlerle kullanılıyordu ancak BMW, Car Key sistemini kullanan ilk marka oldu.

Telefonunuzun üst kısmını kapı koluna yaklaşık 4 cm yaklaştırıp ekranda bitti yazısı ve tik işaretini görene kadar beklediğinizde iPhone sürücü kapısını açacak. Eğer isterseniz 5 kişiye kadar aracınızın anahtarını paylaşabileceksiniz. Eğer cihazınızı siz kapatırsanız telefonunuzun akıllı anahtar özelliği de kapatır ancak şarjınız biterse 5 saate kadar akıllı anahtar özelliğini kullanabilirsiniz.

Apple Car Key Hangi Modellerde Kullanılabilecek?

2020 yazından sonra veya daha sonraki tarihlerde üretilen BMW 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, X5, X6 ,X7 ,M5 ,M8 ,X5M ,X6M ve Z4 araçları bu özelliği destekleyecek. Bu özelliği ilk olarak 2021 model 5 serisinde kullanılabilecek. Bu sistemi en düşük IOS 13.6 sürümünü kullanan iPhone XR, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone SE (2. jenerasyon) ve Watch Series 5 cihazları kullanabilecek.

16 Temmuz 2020 IOS 13.6 güncellemesi kullanıcıların kullanımına sunuldu. Güncellemeyi telefonlarına indirebilen kullanıcılar yavaş yavaş markalar arasında yaygınlaştıkça Car Key özelliğini destekleyen araçlarını telefonlarını kullanarak kontrol edebilir. Günümüzde telefon bataryalarının çabuk tükenmesi veya doğabilecek farklı kullanım zorlukları kullanıcıların gözünü korkutabilir ancak yanımızdan neredeyse hiç ayırmadığımız telefonlarımızın birer anahtar işlevi görmeye başlaması gelecekte hayatımızı oldukça kolaylaştıracak.

Telefonunuz ayarlar kısmındaki yazılım güncellemeyi menüsünden bu güncellemenin cihazınıza yüklenip yüklenmediğini kontrol edebilirsiniz.

Kaynak/Görseller: BMW

Hava Yastığı (Airbag) Nedir? Nasıl Çalışır? – Yüksekdevir (yuksekdevir.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir