APPLE CİHAZLAR OTOMOBİL ANAHTARINA DÖNÜŞÜYOR

APPLE CİHAZLAR OTOMOBİL ANAHTARINA DÖNÜŞÜYOR

iPhone ve Apple Watch sahipleri yakın gelecekte telefonlarını ve saatlerini otomobil anahtarı olarak kullanabilecek.

apple

BMW ve Apple iş birliğiyle üreticinin telefonları ve akıllı saatleri birer otomobil anahtarına dönüşecek. iPhone cihazlarınızı anahtar olarak kullanabilecek hatta arkadaşlarınızla paylaşabileceksiniz. Bu dijital anahtar sisteminin benzerleri farklı cihazlarda farklı isimlerle kullanılıyordu ancak BMW, Apple sistemini kullanan ilk marka oldu.

Telefonunuzun üst kısmını kapı koluna yaklaşık 4 cm yaklaştırıp ekranda bitti yazısı ve tik işaretini görene kadar beklediğinizde akıllı cihaz aracın kilidini açıyor. Anahtar olarak kullandığınız Apple ürününü kendiniz kapattığınızda anahtar özelliği devre dışı kalıyor. Bataryanızınız boşaldığı ve akıllı cihazınızı kullanamadığınız durumlarda kapalı halde 5 saate kadar anahtar özelliğini kullanabiliyorsunuz. İsterseniz 5 kişiye kadar aracınızın anahtarını paylaşabileceksiniz.

Apple Car Key Hangi Modellerde Kullanılabilecek?

2020 yazından sonra veya daha sonraki tarihlerde üretilen BMW 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, X5, X6 ,X7 ,M5 ,M8 ,X5M ,X6M ve Z4 araçları bu özelliği destekleyecek. Bu özellik ilk olarak 2021 model 5 serisinde kullanılabilecek. Bu sistemi en düşük IOS 13.6 sürümünü kullanan iPhone XR, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone SE (2. jenerasyon) ve Watch Series 5 cihazları kullanabilecek.

16 Temmuz 2020 tarihinde IOS 13.6 güncellemesi kullanıcıların kullanımına sunuldu. Güncellemeyi telefonlarına indirebilen kullanıcılar yavaş yavaş markalar arasında yaygınlaştıkça bu özelliği destekleyen araçlarını telefonlarını kullanarak kontrol edebilir. Günümüzde telefon bataryalarının çabuk tükenmesi veya doğabilecek farklı kullanım zorlukları kullanıcıların gözünü korkutabilir ancak yanımızdan neredeyse hiç ayırmadığımız telefonlarımızın birer anahtar işlevi görmeye başlaması gelecekte hayatımızı oldukça kolaylaştıracak.

Telefonunuz ayarlar kısmındaki yazılım güncellemeyi menüsünden bu güncellemenin cihazınıza yüklenip yüklenmediğini kontrol edebilirsiniz.

Kaynak/Görseller: BMW

İlgili Yazılar

BMW ‘nin İlk Elektrikli X Modeli BMW iX3 Tanıtıldı

Elektrikli BMW iX Kış Testlerinde Zorlu Şartlar Altında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir