Araba Klimaları Nasıl Çalışır?

Araba Klimaları Nasıl Çalışır?

Evlerimizde ve otomobillerimizde mevsimsel olarak sıkça klimalara başvururuz. Klimalar ortamın iklimlendirilmesi için günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Öyle ki artık yeni üretilen birçok araçta bu sistemler lüks sayılmamaktadır yani ulaşılabilirliği artmıştır. Otomobillerdeki klima sistemleri aslında soğuk havayı üflemek için ısı kullanan sistemlerdir. Bu sistem temel olarak kondenser, kompresör, kurutucu, genleşme valfi, evaporatör, filtreler, gazlar ve üfleyici gibi elemanlardan oluşur.

Havalandırma Mazgalları klima

Araçlarda klima sistemi nasıl çalışır?

Aracın kabinine soğuk hava üflenmesinin serüveni kompresörün klima gazını sıkıştırmasıyla başlar. Sıkışan bu gazın sıcaklığı artar. Daha sonra yüksek sıcaklık ve basınç altındaki gaz kondenser’e yollanır. Kondenser yüksek basınç ve sıcaklıktaki gazı soğutmaya yarar. Kondenser sıcak buhardan sıvıyı çeker. Bu gaz yüksek basınç ve daha düşük bir sıcaklığa ulaşınca sıvı hale geçer. Daha sonra bu sıvı filtreden geçirilerek oluşabilecek istenmeyen parçacık, tanecik ve diğer şeylerden arındırılır. Filtreden sonra genleşme valfine gider. Genleşme valfinde basıncı düşürülür ve gösterge paneline yakın konumda olan evaporatöre akar. Yüksek basınçtan düşük basınca geçer. Evaporatör de soğukla ilgilenen minyatür bir radyatördür. Soğutucu sıvı evaporatöre sıvı olarak girip buharlaşarak gaz olarak maddeden çekilir. Gaz haline geçerken ortamdan ısı çekerek soğutur. Ardından bir fan dışarıdan aldığı havayı evaporatörden geçirerek soğutur ve kabine gönderir.

Kompresör motorunuza bir kayışla bağlı olduğu için motorunuzun devrine göre performansı değişebilir.

Dışarıdan gelen hava aracınızın içine ulaşmadan önce polen filtresinde arındırılır. Polen filtresinin sağlığı ve ömrü aracınızın sıklıkla kullanıldığı yerlere göre değişebilir. Örneğin aracınızı toz veya topraklı alanlarda çok kullanırsanız bu filtrenizin sağlığını olumsuz etkileyecek ve hava kalitesi daha kötü olacaktır.

Otomobillerde Fren Sistemi Nasıl Çalışır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir