Eski Otomobillere Akıllı Telefon Nasıl Bağlanır? Araçta Müzik Dinleme ve Telefon Görüşmesi Yapma

Eski Otomobillere Akıllı Telefon Nasıl Bağlanır? Araçta Müzik Dinleme ve Telefon Görüşmesi Yapma

Araçta müzik dinleme, aracında gerekli altyapı olmayan araç sahiplerinin ortak bir problemi. Günümüzde banttan inen hemen hemen her otomobilde bluetooth ve usb bağlantısı bulunmakta. Android Auto ve Apple Car Play gibi hizmetler sürüş esnasında işlerimizi oldukça kolaylaştırıyor. Görece daha eski otomobillerde Bluetooth bağlantısı bulmak oldukça zor hatta bazı üreticilerin eski modellerinde aux bağlantısı bile bulunmuyor. Araç sürerken radyo dinlemek hala bir çözüm ancak vaktini reklam dinleyerek mahvetmek istemeyenler çözüm arayışı içerisinde. Güncel multimedya sistemleri günümüzde oldukça pahalılar. Aracıyla seyahat ederken istediği müzikleri, programları ve kendi oluşturduğu listeleri dinlemek isteyenler için bu yazımızda eski araçlarda müzik dinleme, akıllı telefonu araca bağlama ve konuşma yapabilme yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Kablosuz bağlantı altyapısına sahip olmayan araçlara telefon ve akıllı cihazları bağlayabilmenin iki kolay yolu bulunuyor. Aşağıda bahsedeceğimiz yöntemlerle, aracınızın elektrik tesisatıyla veya diğer sistemleriyle herhangi bir ekleme/oynama yapmadan aracınıza kablosuz bağlantı yeteneğini kazandırabilirsiniz.

Eğer Aracınızda Bir AUX Girişi Bulunuyorsa

Uzun zamandır bu girişten kablo ile telefonunuzu kullanarak müzik dinliyordunuz ve artık kablo kullanmak istemiyorsunuz veya yeni bir telefon aldınız ve bu telefonda AUX bağlantısı yok. Her iki durumu da AUX girişine bağlayacağınız kablosuz ses alıcılarıyla çözebilirsiniz. Aşağıdaki örneklerdeki gibi herhangi bir ürünü edindikten sonra aracınıza bağlayıp, arada ürünü şarj ederek aracınızda kablosuz müzik dinleyebilirsiniz. Bu ürünler aracınızın AUX girişiyle fiziksel bağlantı kurduktan sonra telefonunla aracınız arasında kablosuz bağlantı kurmanızı mümkün hale getirir. Görece küçük olan bu tip cihazların sıkıntısı üzerinde barındırdığı pil üzerinden çalışmasıdır. Kullanırken ya sürekli aracınızda şarj eder halde tutmalısınız ya da kullanım sıklığına göre araç dışında cihazın pillerini doldurmalısınız.

Aracınızda AUX girişi bulunmuyorsa

Aracınızda AUX bluetooth kitleriyle çözebileceğiniz bir giriş yoksa başvurabileceğiniz bir yöntem FM transmitter edinmek. Fm tranmitter araca çakmaklıktan takılan ve çalışmaya başladıktan sonra sizin ayarladığınız frekanstan yayın yapan bir elektronik cihaz. Telefonunuzu bluetooth bağlantısı ile FM transmitter’a bağladıktan sonra aracınızın radyosunu transmitter’da seçtiğiniz frekansa ayarlıyorsunuz ve transmitter telefonunuz ve aracınızın radyosu arasında bir bağlantı sağlamış oluyor. Bu cihazları kullanabilmek için öncelikle bulunduğunuz şehirde yayın olmayan bir frekans bulmanız ve transmitter’i bu frekansta çalıştırmanız gerekmekte. Büyük şehirlerde boş frekans bulmak, bulunsa bile cızırtısız ve kesintisiz müzik dinlemek zor olabilir ancak yeni bir radyoya yüzlerce TL harcamak istemiyorsanız bu yöntem işinizi görecektir.

araçta müzik dinleme
Farklı özelliklere sahip FM Transmitter’lar

Araçta Müzik Dinleme

Araçta müzik dinleme bu cihazlarla çok kolay çözülebilir ancak bu cihazlar üzerinden yaptığınız telefon görüşmeleri sizi çok memnun bırakmayabilir. Sizin sesinin karşı tarafa bu cihazların üzerinde bulunan mikrofonlar üzerinden aktarıldığı için ucuz ürünlerde kötü ses kalitesi, ses seviyesi düşüklüğü, çevre seslerinin karşı tarafa aktarılması gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Telefonla görüşürken araç içindeki rüzgâr ve lastik seslerinin sizin sesinizi bastırması ve karşı tarafa fazlaca gürültü olarak iletilmesi muhtemel. Müzik dinlerken aldığınız sesin kalitesi veya telefon görüşmesi esnasında giden sesinizin kalitesi aldığınız ürünün kalitesiyle doğru orantılı olarak değişiyor.

İlgili Yazılar

APPLE CarPlay Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar? (yuksekdevir.com)

Beygir Gücü Nedir? Beygir Gücünün Tarihi ve Matematiği -Yüksekdevir (yuksekdevir.com)

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir