Arkadan Kayma (Oversteer) Nedir?

Arkadan Kayma (Oversteer) Nedir?

Günümüzde motorlu taşıtlar çok gelişmiş sürüş destek sistemlerine sahipler ancak, aracımızın ve kendimizin limitlerini bilmeden hareket edersek aracın kontrolümüzün dışına çıkmasını sağlamak çok da zor değil. Bu yazımızda her gün birçok sürücünün başına geldiği halde farkına bile varmadığı, kontrol edilemezse tehlikeli durumlar oluşturabilecek Arkadan Kayma (Oversteer) durumunu anlatıyoruz.

Arkadan Kayma (Oversteer)

Profesyonelce ve kontrollü olarak yapıldığında bir çoğumuz severek izlediği drift sporunun gerçekleştirilebilmesini sağlayan arkadan kayma durumu, trafikte beklenmedik bir anda gerçekleştiğinde çok korkutucu olabilir. Arkadan kayma olayında arka tekerlekler tutunma gücünü kaybeder. Arka tekerlekler kaymaya başladıktan sonra aracın ön tarafı içe doğru dönmeye başlar ve kontrol edilmezse üzücü sonuçları olabilir. Arka lastiklerin kayma açısı ön lastiklerin kayma açısından fazlaysa bu durum gerçekleşir. Bu durumu kafanızda daha iyi canlandırabilmek için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz.

Arkadan Kayma (Oversteer) Durumuna Neler Sebep Olur?

Aracınızın yol tutuş yetenekleri, sürüş karakteristiğiniz, lastiklerinizin durumu gibi birçok değişken aracınızın arkadan kaymasına sebep olabilir.

Viraj içerisinde frene fazlaca basmanız arkadan kaymaya sebep olabilir. Hareket halindeyken fren yaptığımızda aracın ön tarafına doğru bir ağırlık aktarımı olur. Bu ağırlık aktarımı sonucunda arka tekerleklerdeki kuvvetler azalır ve arkadan kayma başlayabilir. Arkadan kayme ve önden kayma sebepleri benzerlik gösterir.

  • Hızlı viraja girmek.
  • Viraj içerisinde ani ve sert gaza/frene basmak.
  • Viraj içerisinde direksiyonu sertçe döndürmek.

Araç Bu Durumdan Nasıl Kurtarılır?

Önden ve arkadan çekişli otomobiller için farklı ve basit farklı teknikler bulunuyor. Araç arkadan kaymaya başladığında soğuk kanlı bir şekilde doğru teknikler uygulanmazsa üzücü sonuçları olabilir.

Arkadan çekişli otomobillerde aracın arka tarafının savrulduğu yöne doğru direksiyonu hızlıca ve nazikçe çevirerek bu durumdan kurtulabilirsiniz. Örneğin aracın arkası sola doğru açılmışsa direksiyonu sola çevirmelisiniz. Önden çekişli otomobillerde ise gaza yavaşça tekrar basarak ağırlık aktarımını arka tarafa kaymasını sağlayıp bu durumdan kurtulabilirsiniz. Kayma durumunun sebebine göre teknikleri uygulayarak kaymayı durdurabilirsiniz. (Araç frene bastıktan sonra kaymaya başladıysa ayağınızı frenden kaldırın.)

Aracı kontrol etmeye çalışırken aniden gaza veya frene basmanız durumu kötüleştirir. Aracı yavaşlatmak için ayağınızı gaz pedalından yavaşça çekip aracın kendi kendine yavaşlamasını beklemelisiniz.

Her gün binlerce insan sürüş esnasında arkadan kayma durumunu yaşıyor ama birçoğu farkına bile varmıyor. Günümüz otomobillerindeki sürüş destek sistemleri bizim yerimize çalışıyor ve hatalarımızın bir kısmını kapatıyor. Ancak sürüş esnasında böyle bir duruma düşmemek için aracımızın limitlerini bilip, bu limitler içerisinde kalmalıyız. Aracımızın limitlerine göre mevcut yol şartlarında maksimum güvenlikle aracımızı sürmeliyiz. Nasıl davranılacağını bildiğinizde, doğru yerlerde (pistler ve özel parklar) arkası kayan araçla gayet eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz.

Arkadan Kayma (Oversteer)
Arkadan Kayma (Oversteer)

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir