Beygir Gücü Nedir?

Beygir Gücü Nedir?

Beygir gücü, herkesçe bilinen, otomobil reklamlarında sık sık malzeme olarak kullanılan bir motor gücü ölçüsü. Sanıyoruz ki günümüzde insanların bir otomobil hakkında en çok merak ettiği ve akılda kalan değer. Fakat beygir gücü terimi tam olarak neyi ifade ediyor? Birçok insanın düşündüğü gibi 1 atın veya 100 atın gücünün eşit olduğu büyüklük mü? Bu yazımızda bu terim hakkında bilinen yanlışları düzeltip beygir gücü teriminin tarihi ve matematiğinden bahsedeceğiz.

Beygir Gücünün Tarihi

Bu terim modern buhar motorunun babası olarak bilinen James Watt tarafından icat edildi. Birçok kişinin buharlı motorların mucidi olarak bildiği James Watt, aslında buhar motorlarını icat etmemişti. Halihazırda var olan buhar motorlarını yeniden tasarlayıp, verimini artırarak bu motorların kullanım alanlarının çoğalmasına sebep olmuştur.

James Watt verim olarak bambaşka bir noktaya taşıdığı motoru (%75 daha verimli) daha önce buharlı motorların kullanılmadığı pazarlara satmak istiyordu. Ancak atların hala çarkları döndürmek için kullanıldığı pazarlara bu yeni motoru satmakta zorlanıyordu. İnsanlar atları bu yeni makinelere tercih ediyorlardı ve bu makinelerin atlardan daha verimli olacağına veya atların yaptığı işleri yapabileceklerine inanmıyorlardı.

O dönemlerde makinelerin güç birimi olarak başarılı mühendis/mucit James Watt’ın soyadı güç birimi olarak kullanılıyordu. Ancak bu birim birçok insan için anlaşılır bir ifade değildi. James Watt bu durumu değiştirmek için Watt birimi yerine insanların ilgisini çekebilecek ve insanlarca daha anlaşılır olabilecek bir terim üzerine çalışmalara başladı.

Bir Atın Gücünü Hesaplamak

Watt, motorlarının hakkını vereceğini düşünerek güçlü ve kuvvetli bir atı baz alarak çalışmalara başladı. Değirmenleri çeviren atları gözlemleyerek 1 beygir gücünün: bir atın bir dakikada 33.000 pound iş yapmasına eş değer olduğunu hesapladı. Bunu insanlara daha iyi anlatabilmek ve bir standarda bağlayabilmek için bir ucu ata bağlı makaralı bir sistemde bir yükü 1 metre yukarı çeken bir atın ne kadar ağırlık kaldırabileceği üzerine bir ilişki kurdu.

Bizim anlayacağımız şekilde 1 beygir gücü 75 kilogramlık yükün 1 saniyede 1 metre yukarı kaldırılması için gerekli güce eşittir.

İngilizcede beygir gücü birimi kısaca HP(Horse Power) veya Almanca PS(pferdestarke) olarak ifade edilir. SI(Uluslar arası birim sistemi) birim sisteminde W (Watt) ile gösterilir.

Beygir Gücü Teriminin Matematiği

Matematiksel olarak 1 beygir 735,4 Watt’a eşittir. Buradan yola çıkarak basit bir matematikle:

100 HP = 73,5 kW ‘a eşittir.

100 kW ise 136 HP ‘a eşittir.

Beygir gücü terimi iyi bir mühendisin, mühendisliği kadar iyi olan satıcılığının ürünüdür. Makinelerinin satılmasındaki sorunu tespit eden Watt akıllıca bir çözümle bu sorunu ortadan kaldırdı ve insanların kafalarındaki soru işaretlerini yok etti.

Buharlı Tren Beygir Gücü
Buharlı Tren

Önden(Understeer) kayma nedir?

Arkadan kayma(Oversteer) Nedir?

One thought on “Beygir Gücü Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir