Dünya Ralli Şampiyonası WRC Nedir?

Dünya Ralli Şampiyonası WRC Nedir?

WRC, Word Rally Championship (Dünya Ralli Şampiyonası)’in kısaltması olarak kullanılmaktadır. Dünyanın farklı yerlerindeki zorlu parkurlarda pilot ve co-pilotların özel araçlarla etabı en kısa sürede bitirmeye çalıştıkları bir hız ve direnç yarışmasıdır. Sezon sürücü ve üretici olmak üzere 2 ayrı şampiyon ile sonuçlanır. Monte Carlo Rallisi ile 1973 yılında düzenlenmeye başlamıştır fakat şampiyonaların kökeni 1900’lerin başlarına dayanmaktadır. Birçok kıta, ülke ve ortalama 15 – 25 trafiğe kapalı etaba yayılan şampiyona FIA tarafından düzenlenmektedir.(bkz Uluslarası Otomobil Federasyonu FIA Nedir?)

Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

WRC’nin farklı düzenlemelere sahip 3 alt şampiyonası vardır. Bunlar Genç Dünya Ralli Şampiyonası (JWRC, eski adıyla WRC Akademisi), Dünya Ralli Şampiyonası-2 (WRC-2) ve Dünya Ralli Şampiyonası-3 (WRC-3) tür.

Dünya Ralli Şampiyonası yarışlar pistlerde değil, yarışın gerçekleştirildiği şehri çevreleyen yollarda gerçekleşir. Coğrafyaya bağlı olarak yollar asfalt, kar, buz, toprak gibi zorlu şartlara sahip olabilir.

Etap sayıları değişmekle birlikte ortalama 15 – 25 arasındadır. Sürücüler bu etapları en kısa sürede bitirebilmek için yarışırlar. Hem sürücü hem de üretici şampiyonasında en iyi 10 tamamlayana puanlar 25-18-15-12-10-8-6-4-2-1 olarak tahsis edilir. Bir takımın kazanan olabilmesi için bütün etapları en kısa sürede tamamlaması gerekir.

Aurelien Vialatte / Red Bull Content Pool

Pilot ve co-pilotlar rotayı tanımak ve notlar almak için sınırlı hızda 2 günlük keşife çıkarlar. Bunun ardından rakipler, ince ayar yapabilmeleri için bir tam hız testi (shakedown) yaparlar. Bu süreçler tamamlandıktan sonra rekabet Cuma gününden Pazar gününe kadar üç gün boyunca sürer.

Takım teknisyenlerinin arabalar üzerinde çalışma yapabilmeleri için önceden belirlenmiş zamanlarda yarışmacılar servis parkına girerler. Eğer yarışmacı hizmet süresini aşarsa zaman cezaları uygulanır. Bunlar açılıştan önce 15 dakika, yarışmanın ortasında 40 dakika ve günün sonunda sonraki gün için otomobilin hazırlanması için 45 dakika olmak üzere genelde 3 seferdir. Eğer yarışmacı hizmet süresini aşarsa zaman cezaları uygulanır. Her günün sonunda arabalar ekip üyelerinin erişiminin olmadığı güvenli park alanlarına alınır. Servis alanlarının dışında sadece pilot ve co-pilot araçta bulunan ekipmanları ve yedek parçaları kullanarak arabalarına müdahale edebilir.

Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

Dünya Ralli Şampiyonası 2003 – 2006, 2008, 2010, 2018, 2019 yıllarında Türkiye’de düzenlenmiştir. 2020 yılı takviminde WRC’nin 5. ayağı Türkiye Rallisinin 18 – 20 Eylül’de Marmariste gerçekteştirilmesi planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir