Elektrikli Araçları Şarj Etme Yöntemleri

Elektrikli Araçları Şarj Etme Yöntemleri

1912 yılı itibariyle ABD Sınırları içerisinde trafikte 30 binden fazla elektrikli otomobil kullanılıyordu. Günümüzden 100 yıl önce, aynı bugün olduğu gibi elektrikli otomobillerde iki önemli kriter vardı. Şarj süresi ve menzil. Bu yazımızda şarj süresini etkileyen etkenlerden olan elektrikli araç şarj etme yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Geçmişten günümüze elektrikli araçları şarj edebilmek için birçok farklı teknoloji geliştirildi. Bu teknolojilerden günümüze kadar gelebilen üç tanesi batarya değiştirme, kablosuz şarj ve kablolu şarj.

Aracı Şarj Etmek için Batarya Değiştirmek

1900’lü yılların başlarına doğru şarj altyapısındaki eksiklere ve şarj sürelerine bir çözüm olması için değiştirilebilir batarya fikri geliştirildi ve ilk olarak kamyonlar üzerinde denendi. Satın alınan kamyonlar fabrikadan bataryaları olmadan çıkıyordu. Bu hizmetten faydalanan insanlar, boşalan bataryalarını şirkete gidip dolu olanıyla değiştiriyordu ve hızlıca aracını hareket ettirebilmek için ihtiyacı olan enerjiye sahip oluyordu. Bu hizmet içinse aylık abonelik ücreti ödüyorlardı. Daha sonraki yıllarda başka şirketlerde aynı şekilde bataryası olmadan alınan araçlara batarya değişim hizmeti vermeye başladı.

Böyle bir hizmet yakın geçmişte de denendi. Aşağıdaki videoda bir örneğini görebilirsiniz.

Elektrikli Araç Şarj Etmede Kablosuz Aktarım

Elektrikli araçları kabloyla şarj ederken araçların hizmet dışı kalması büyük bir problem. Bu problemi aşabilmek için tasarlanan kablosuz şarj sistemleri günümüzde telefonlarımızda kullandığımız kablosuz şarj sistemleriyle benzerlik gösteriyor. Kablosuz şarj çözümü, otomobil şarj yuvasının üzerine bırakıldığında otomatik olarak devreye giriyor ve kablolu şarjın oluşturduğu bazı riskleri ortadan kaldırıyor. Kablosuz çözümlerle kaldırım kenarları, otoyollar gibi birçok yerde araçları hızlıca şarj etmek mümkün.

elektrikli araç şarj

Aşağıdaki örnekte BMW ‘nin tanıttığı kablosuz şarj çözümünü görebilirsiniz. Kablosuz sistemlerde dikkat edilmesi geren olaylardan birisi aracı hizalayabilmektir. Aracın üzerindeki alıcı ve istasyondaki verici ne kadar yakın ve doğru hizalanmış olursa şarj işlemi o kadar verimli olmaktadır.

Kablolu Şarj Yöntemleri

Markalar tarafından günümüzde yaygın olarak kullanılan yöntem kablolu şarj yöntemidir. Yaygın olarak kullanılmasının başlıca sebepleri geliştirme ve altyapı maliyetlerinin diğer yöntemlere göre daha uygun olmasıdır. Otomobil kablo yardımıyla istasyona veya şebekeye bağlanarak bataryanın doldurulması sağlanır. Günümüzde kablolu şarj çözümleri 3 başlığa ayrılmıştır.

elektrikli araç şarj
Elektrikli Araç Şarj

Seviye 1

Enerji kaynağı olarak 1 fazlı sistemler kullanan seviye 1 şarj en yavaş şarj yöntemi olarak da bilinir. Elektrikli otomobil direkt olarak bir prize bağlanır. Kapalı garajlarda, evin önünde veya dükkânın önünde yaptığımız dolum işlemleri seviye 1’e girer. Birçok ülkede kullanılması yasaklanmıştır (240 V Sahip ülkelerde). Seviye 1 şarj ile pili tamamen boşalmış bir otomobili şarj etme işlemi 8 saatten daha uzun sürebilir.

Seviye 2

240 Volt AC priz olan her yerde seviye 2 şarj kullanılabilir. Seviye 1 şarja göre daha hızlı dolum gerçekleştirilir. Bireysel olarak evlerde kullanılabileceği gibi halka açık alanlarda da seviye 2 şarj kullanılır (otoparklar, restoranlar, AVM’ler vb…). Bu seviyede pili tamamen boşalmış bir otomobili şarj etmek 4-6 saat sürebilir.

Seviye 3

Günümüzde kullanılabilen en hızlı şarj etme yöntemidir. Ticari istasyonlar ve mola yerleri gibi noktalarda fazla vakit geçirmeden yüksek hızlarda şarj imkanı sunar. Çoğu seviye 3 şarj istasyonu yarım saat içerisinde yaklaşık %80’e kadar dolum yapma imkanı sunar. Kurulum maliyetlerinden dolayı bireysel kullanım için çok uygun değildir. DC hızlı şarj cihazlarında 3 farklı konektör tipi bulunmaktadır. Tesla markası kendine özel bir konektör kullanırken, CHAdeMO ve CCS gibi 2 farklı tür daha bulunmaktadır.

İlgili Yazılar

Hibrit Otomobiller ve Hibrit Teknolojisi

Otonom Sürüş Nedir?

Elektrikli BMW iX Kış Testlerinde Zorlu Şartlar Altında – Yuksekdevir.com

Yüksekdevir Instagram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir