Hava Yastığı (Airbag) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Hava Yastığı (Airbag) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Otomotiv sanayisinde uzun zamandır kullanılan hava yastığı teknolojisi kazalarda hayatların kurtarılmasında önemli rol oynuyor. Motorlu taşıtlardaki önemli pasif güvenlik donanımlarından biri olan hava yastıkları, kaza anında taşıttakileri çarpma ve darbelere karşı korurlar.

  • Vito
  • Mercedes Hava yastığı
  • Mercedes Hava yastığı

Hava Yastıkları Ne Zaman Çalışır?

Hava yastıkları belirli hızların üzerindeki kazalarda devreye girer (genellikle 20-25 km/h). Bu eşiğin altındaki hızlarda hava yastıkları çalışmaz. Ayrıca hava yastıklarının çalışması için kaza esnasında sensörlerin darbeyi algılamaları gereklidir. Yani kaza esnasında sensörleriniz darbeyi algılamazsa veya bir arıza varsa hava yastıklarınız çalışmayabilir.

Hava yastığı nasıl çalışır?

Hava yastıklarında, genellikle aracın ön ve yan tarafında yerleştirilmiş darbe ve ivme sensörlerinden yararlanılır. Gelen veriler eşik değerini geçtiği anda sistem devreye girer ve yastıklar şişer. Şişirme sinyalinin gönderilmesinden sonraki süreç yastıkların şişirilmesi için kimyasal tepkimelerin başlatılması olur.

Ortadaki Çubuğu Kaydırın

Şişirme komutu geldikten sonra işlem başlar ve tüp içerisindeki sodyum azit yakılarak parçalanır. Bu tepkimeden azot gazıyla birlikte insan sağlığına tehlikeli farklı maddeler ortaya çıkar. İlk tepkimenin arkasından, insan sağlığına zararlı maddeleri bertaraf etmek için ikinci bir tepkime başlatılır. İkinci tepkimeyle birlikte insan sağlığına zararlı ürünlerin bertaraf edilmesinin yanında, bir miktar daha azot gazı ortaya çıkar. Üçüncü ve son reaksiyonda, kalan son zararlı ve yanıcı gazlar cama dönüştürülür. Kimyasal tepkimelerin sonunda elde edilen zararsız azot(nitrojen) gazı, yastıkları şişirmek için kullanılır. Kaza anından itibaren bütün tepkimelerin gerçekleşmesi ve yastıkların şişirilmesi işlemi 0,1 saniyeden daha kısa sürer.

Kimyasal tepkimeler sona erdiğinde, yastıklarını içerisine doldurulan azot gazı küçük gözeneklerden dışarı atılır ve kazanın ardından şişen yastıklar söner. Bu işlem kazadan sonra araç içerisindeki kişilerin aracı terk etmesini ve etrafını görebilmelerini kolaylaştırır. Yastıklardaki hava, kazanın ardından 1-2 saniye sonra boşalmış olur.

Bu bağlantıya tıklayarak Emniyet Genel Müdürlüğünün Hava yastığı kullanımıyla ilgili önerilerine göz atabilirsiniz.

Bu Yazılarımıza da Göz Atmak İsteyebilirsiniz!

APPLE CarPlay Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar? (yuksekdevir.com)

DİZEL MOTORLARDA AMBELEYE KALKMA (DIESEL RUNAWAY) (yuksekdevir.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.