Hibrid Otomobiller ve Hibrid Teknolojisi

Hibrid Otomobiller ve Hibrid Teknolojisi

Hibrit Nedir?

Hibrid ifadesi Latinceden gelmektedir ve kelime anlamı melezdir. Otomobil sanayisinde kullanılan hibrid kavramı temelde iki farklı teknolojinin birlikte çalıştırılmasıdır. Yani bir otomobilde içten yanmalı motorun yanında bir elektrik motorunun bulunması ve iki farklı motorun birlikte akıcı şekilde çalışmasıdır. Aracın hareketi bu iki farklı motorun birlikte kullanılarak veya ikisinin ayrı ayrı kullanılmasıyla sağlanabilir.

Hibrit otomobiller ile yoğun trafikte veya içten yanmalı motorların fazla yakıt harcadığı (araca ilk hareketin verilmesi gibi) anlarda içten yanmalı motor devreden çıkarılarak yada İYM ile birlikte elektrik motorunun çalışmasıyla tüketim azalttırılır, emisyonlar düşürülür ve aynı yakıtla daha fazla yol gidilmesi mümkün olur.

Hibrit Otomobil Toyota

Hibrit otomobil teknolojisi, günümüzde hala gelişim aşamasında olan tam elektrikli otomobillerin menzil ve şarj dolum süreleri gibi sorunlarıyla, içten yanmalı motora sahip otomobillerin yakıt ve emisyon gibi dezavantajları indirgeyerek daha çevre dostu, kullanılabilir otomobiller üretmeye olanak sağlıyor.

Ülkemizde satılan Porche Panemera 4S E-Hybrid ve Volkswagen Tiguan araçları hakkında yazılar hazırlamıştık.

Hibrit Otomobil Tipleri

Seri Hibrit: Seri hibrit sistemlerde içten yanmalı motor otomobili hareket ettirmez. İçten yanmalı motor ile tekerlekler arasında mekanik bir bağlantı yoktur. İçten yanmalı motorun görevi elektrik motoru besleyen bataryayı doldurmaktır. Tekerleri elektrik motoru hareket ettirir.

Paralel Hibrit: Bu tip hibrit araçlarda sadece elektrik gücüyle araç sürülemez. Elektrik motoru, içten yanmalı motora destek olur. Sadece İçten yanmalı motorla çalışan otomobillere göre daha az yakıt tüketimi ve daha düşük emisyon değerlerine sahiptir.

Seri/Paralel Hibrit: İçten yanmalı motor hem bataryaları doldurmak için, hem de aracı hareket ettirmek için kullanılabilir.

Hibrid Sistemlerin Sınıflandırılması

Mikro Hibrid: En basit hibrit sınıfıdır. Temelde, içten yanmalı motorun durdurulup çalıştırılması prensibine dayalıdır. Trafikte duran aracın motorunun durdurularak yakıttan tasarruf yapılmasını sağlar ve ihtiyaç halinde motoru tekrardan çalıştırır.

Mild(Yarı-Orta) Hibrid: Regenerative frenleme ile frenleme esnasında oluşan enerji batarlayalarda saklanır. Daha sonra depolanan bu enerji içten yanmalı motoru desteklemek için kullanılır. Bu tarz hibrid otomobillerde sadece elektrik motoruyla sürüş yapmak mümkün değildir. Mild Hibrid otomobiller elektrik motorunu sadece içten yanmalı motorun yükünü hafifletip yakıt tüketimi ve egzoz emisyonlarını azaltmak için kullanır.

Tam(Full) Hibrid: Tam hibrit araçlar diğer hibrit türlerine göre daha büyük elektrik motoruna ve bataryaya sahiptir. Bu elektrik motoru ve batarya tam hibrit otomobillere sadece elektrikle gidebilme yeteneği kazandırır. Sürüş esnasında frenleme esnasında ortaya çıkan enerji bataryalarda depolanır ve kalkış esnasında, düşük güce ihtiyaç duyulduğu zamanlarda veya ne zaman istenirse araç sadece Elektrik enerjisiyle hareket ettirilebilir.

Şarj edilebilir(Plug-in) Hibrit: Diğer hibrit sınıflarından farklı olarak, şarj edilebilir hibrit otomobillerin bataryaları harici bir güç kaynağı kullanılarak doldurulabilir. Kamuya açık şarj istasyonları veya kendinize ait bir şarj istasyonunu kullanarak aracı şarj edebilirsiniz.

Hibrit Otomobil Avantajları ve Dezavantajları

 • Düşük yakıt tüketimi ve düşük emisyon.
 • Daha sessiz motor.
 • Rejeneratif fren sistemi ile frenleme esnasında enerjinin bataryalarda şarj edilebilmesi.
 • Trafikte beklerken yakıt tüketimi olmaması.
 • Daha sessiz motor.
 • Araca ilk hareketini verirken aşırı yakıt tüketimi olmaması.
 • Aracı şarj etme zorunluluğu olmaması.
 • Dezavantajları
 • Görece yüksek bakım/onarım maliyetleri.
 • Her yerde bakım, onarım, tamir hizmeti bulamamak.
 • Daha az güç.

Hibrit Otomobil Şarj Etme Yöntemleri

Dışarıdan kablo yardımıyla şarj edilebilir.

Sürüş esnasında içten yanmalı motor tarafından şarj edilebilir.

Sürüş esnasında gaza basılmıyorsa araç süzülürken şarj edilebilir.

Rejeneratif frenleme ile şarj edilebilir.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir