Hyundai iMT Teknolojisi Nedir?

Hyundai iMT Teknolojisi Nedir?

Hyundai, geçtiğimiz günlerde SUV Venue araçlarının yeni modelleri ile birlikte iMT (intelligent Manual Transmission) teknolojisini de piyasaya süreceğini duyurdu. Biz de bu yazımızda sizlere bu teknolojiyi tanıttık.

Hyundai İMT
iMT Teknolojisi ile Kullanılacak Olan 1.0 Turbo şarjlı Motor

Hyundai’nin piyasaya süreceği bu modelde, geleneksel düz vites araçlarda yer alan debriyaj pedalı bulunmayacak. Araç, fren ve gaz olmak üzere iki pedala sahip olacak. Vites kontrolü ise, yine geleneksel araçlarda olduğu gibi sürücü tarafından, geleneksel bir vites topuzu sayesinde yapılacak.

Bu teknoloji şu şekilde çalışıyor; şanzımana eklenmiş sensörler sayesinde sürekli olarak kullanımınız takip ediliyor. Şanzıman, aracın durumuna ve dinamiğine bağlı olarak vites değiştireceğinizi fark ediyor ve bunu Transmission Control Unit adı verilen kontrol kutusuna iletiyor. Kontrol kutusu bir sinyal üreterek debriyajı tetikliyor ve vites değişimi için hazırlıyor. Yani debriyaj ortadan kalkmıyor, sadece bu işlem sürücünün elinden alınarak bir üniteye devrediliyor.

Bu teknoloji ile birlikte vites değiştirmek için debriyaj pedalına basmak gerekmiyor ve bu da sürücü için bir rahatlık ve konfor oluşturuyor. Özellikle trafik yoğunluğunun yüksek olduğu ülke ve şehirlerde, sık sık dur-kalk yapan sürücülere ulaşmak ve onların trafikte daha rahat bir seyahat geçirmelerini sağlamak hedeflerden bir tanesi.

iMT Teknolojisi ne zaman hayatımıza girecek?

iMT teknolojisinin kullanıcıya sunulacağı ilk araç Hyundai Venue olacak. 1.0 litrelik turbo şarjlı motoru ile birlikte piyasaya sürülecek olan Venue için henüz net bir çıkış tarihi verilmemiş olsa da 2020 yılı içerisinde piyasaya sürülmesi bekleniyor. Aracın fiyatı hakkında kesin bir bilgi olmasa bile geleneksel manuel vites araçlara göre daha pahalı olarak satışa sunulacağı biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir