İtalyan Otomobil Markaları

İtalyan Otomobil Markaları

Bu yazıda Türkiye’de de bilinen 10 İtalyan araba markasını ve bu markalar hakkında öğrenmek isteyebileceğiniz genel bilgileri derledik.

1. Abarth

1949 yılında Carlo Abarth tarafından kurulmuş olan İtalyan araba şirketi bir yarış arabası ve yol otomobili üreticisidir. Şirket 1971’de Fiat grubuna katılmıştır.

Abarth

2. Alfa Romeo

Adının kaynağı “Anonima Lombarda Fabbrica di Automobili”nin kısaltması ve kurucusu Nicola Romeo’nun soy ismi olan şirket 1910 yılında Milano’da kurulmuştur. 1911 yılından beri araba yarışlarında yer alan Alfa Romeo sportif araçlarıyla tanınmaktadır. İtalyan şirket 1986 yılında Fiat’a katılmıştır.

Alfa Romeo

3. Fiat S.p.A.

Giovanni Agnelli tarafından 1899’da Torino’da kurulan, Fiat Grubu olarak da bilinen şirket ismini “Fabbrica Italiana Automobili Torino” kelimelerinin baş harflerinden almaktadır. Fiat, tarihi boyunca demiryolu motorları ve vagonları, askeri araçlar, tarım traktörleri ve uçaklar da üretmiştir.

Fiat

4. IVECO

Industrial Vehicles Corporation (Endüstriyel Araçlar Şirketi)’nin kısaltması olan IVECO, 1975’te Torino’da kurulmuştur. Hafif, orta ve ağır ticari araçlar, taş ocağı/şantiye araçları, şehir içi ve şehirlerarası otobüsler ve özel araçlar tasarlar ve üretir.

IVECO

5. Lamborghini

Lamborghini, 1963 yılında kurulmuş İtalya merkezli bir lüks spor otomobil ve SUV üreticisidir. Ayrıca şirket açık deniz sürat teknesi yarışları için V12 motorları üretmektedir. 1948 yılında Ferruccio Lamborghini tarafından kurulan Lamborghini Trattori traktör üretimine devam etmektedir. İtalyan şirket Audi aracılığıyla Volkswagen AG’ye aittir.

Lamborghini

6. Lancia

Şirket ilk olarak 1906’da Torino’da Fiat yarış pilotları Vincenzo Lancia ve arkadaşı Claudio Fogolin tarafından kurulmuştur. Motorsporlarında birçok başarıya imza atmış olan şirket bugün Fiat Chrysler Automobiles’in bir parçasıdır.

Lancia

7. Maserati

1914’te Bologna’da kurulan İtalyan lüks araç üreticisinin merkezi bugün Modena’dadır. Maserati, 1993 yılından beri FCA’ya (Fiat Chrysler Automobiles) ve FCA’nın İtalyan selefi FIAT S.p.A.’ya aittir.

Maserati

8. Pagani

İtalyan spor otomobil ve karbon fiber bileşen üreticisi olan Pagani Otomobili S.p.A. 1992 yılında Arjantinli Horacio Pagani tarafından kurulmuştur ve merkezi San Cesario sul Panaro, İtalyada bulunmaktadır.

Pagani

9. Piaggio & C. SpA

Piaggio & C. SpA, Piaggio, Vespa, Gilera, Aprilia, Moto Guzzi, Derbi ve Scarabeo olmak üzere 7 marka altında bir dizi iki tekerlekli motorlu taşıt ve kompakt ticari araç üreten İtalyan motorlu araç üreticisidir. 1884 yılında kurulmuştur.

10. Ferrari

Ferrari, İtalya, Maranello’da bulunan lüks spor araba üreticisidir. 1947 yılından beri spor araçlar üreten şirketin kökleri Enzo Ferrari tarafından 1929 yılında kurulan Scuderia Ferrari yarış takımına kadar uzanır. Marka imajının önemli bir parçası olan kırmızı renk Ferrari kırmızısı olarak da bilinir.

Ferrari

Bkz.(FIA (Uluslarası Otomobil Federasyonu) Nedir?)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir