Japon Otomobil Markaları

Japon Otomobil Markaları

Bu yazıda Türkiye’de de bilinen Japon araba üreticilerinden 10 tanesini ve bu üreticiler hakkında öğrenmek isteyebileceğiniz genel bilgileri derledik.

1. Daihatsu

1907’de içten yanmalı motorların üretimi ve satışı için kurulan şirket 1930’da üç tekerlekli araç üretimine başladı. Şirket, 1951 yılında Daihatsu Motor Co, Ltd. adını almıştır. 1995 yılından beri Türkiyede faaliyet gösteren firma 2005 yılından faaliyetlerini Daihatsu Türkiye Motorlu Araçlar A.Ş. adıyla göstermektedir.

Daihatsu

2. Honda

Şirket, 1946 yılında Japonya’nın Hamamatsu şehrinde Soichiro Honda tarafından kurulmuştur. 1947’de ilk motosiktet motorunu üretmiş ve 1948 yılında şirket Honda Motor Co. ismini almıştır. Başlangıçta motosiklet üreten firmanın ürün gamı zamanla bugünkü haline ulaşmıştır. 1952 yılında merkez ofisini Tokyo’ya taşıyan Honda, motorsporlarına da geçmişten günümüze birçok başarılara imza atmıştır. 1995 yılında Şekerpınar’da fabrika temelleri atılmış ve 1997 yılında açılmıştır.

Honda

3. Infiniti

Infiniti, Nissan Motors’a bağlı lüks otomobil markasıdır. 1989’da kurulan firma sedan, coupe, crossover ve SUV modelleriyle piyasada yer almaktadır.

Infiniti

4. Isuzu

Isuzu 1937 yılında Japonya’da kurulmuştur. Merkezi Tokyodadır. Isuzu günümüzde daha çok ağır, orta, hafif kamyonlar, otobüsler, binek araç motorları, endüstriyel kullanım dizel motorlar üretmektedir.

Isuzu

5. Mazda

Şirket faaliyetlerine 1920 yılında Hiroşima’da başlamıştır. Resmi olarak Mazda adı 1984 yılında kullanılmaya başlanmıştır ancak en başından beri satılan araçlar bu adı taşımıştır. Mazda hem Wankel motorlu hem de pistonlu motora sahip araçlarıyla motorsporlarında başarılara imza atmıştır. 1991 yılında Mazda 24 saatlik Le Mans yarışını kazanan ilk Japon üretici oldu. Bunun yanında bu birincilik Rotary motor ile kazanılan ilk birincilikti.

Mazda

6. Mitsubishi Motors

Mitsubishi 1870 yılında Iwasaki Yataro tarafından bir nakliye firması olarak kurulmuştur. Mitsubishi’nin otomotiv faaliyetleri 1917 yılında Mitsubishi Shipbuilding Co. Ltd.’nin Model A’yı tanıtmasına kadar uzanır. İlk olarak 1970 yılında Mitsubishi Heavy Industries’in otomotiv bölümünden kurulan şirket motorsporlarında da faaliyet göstermiştir.

Mitsubishi

7. Nissan

1934 yılında iki şirket birleşerek Ni-san adını alır. Daha sonra şirketin adı Nissan Motor Co. Ltd. olur. 1966 yılında Prince Motor Company adlı şirket ile birleşirler fakat Prince adı kullanılmazken Prince Motor Company’e ait Skyline ve Gloria isimleri Nissan markası altına girer. Nissan 1989 yılında lüks araçlar üreten Infiniti markasını tanıtmıştır. Şirketin Nismo (Nissan Motorsports International Co. Ltd) adı altında bir bölümü vardır. (bkz. 20 Yıl Sonra Nissan Logosunu Güncelledi)

Nissan

8. Subaru

Subaru, Fuji Heavy Industries tarafından 1953 yılında kurulmuştur. Impreza modeliyle birçok hafızaya kazınan Japon şirketin 2008 yılında artık Dünya Ralli Şampiyonalarında (WRC) yarışmayacağı açıklandı. bkz. (Dünya Ralli Şampiyonası WRC Nedir?)

Subaru

9. Suzuki

1909 yılında Michio Suzuki Suzuki Loom Works şirketini kurdu. Yıllar geçtikçe Suzuki otomobiller ve motosikletler için motorlar geliştirmeye ve bu alanda büyümeye başladı. Suzuki 1952 yılında Power Free adındaki ilk motorlu-bisikletini satışa çıkardı. 1954 yılında şirketin adı Suzuki Motor Corporation olarak değiştirildi. Şirketin ilk otomobilini satışa sunması ise 1955 yılında Suzulight modeli ile oldu.

Suzuki

10. Toyota

Toyota 1937 yılında Kiichori Toyoda tarafından babasının Toyota Industries şirketinin yan ürünü olarak otomobil üretmek için kurulmuştur. Toyota Motor Corporation (TMC), Toyota, Hino, Lexus, Ranz ve Daihatsu olmak üzere beş marka altında araç üretmektedir. Toyota Aralık 2019’da gelir açısından Dünya’nın en büyük 10. şirketi oldu. Ülkemizde de yüksek bilinirliğe sahip markanın ürettiği Corolla modeli 1966’dan günümüze 44 milyondan fazla satılarak Dünya’nın en çok satılan modeli olmuştur.

Toyota

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir