Elektrikli Mustang MACH-E 1400 Elektrikli Drift makinesi

Elektrikli Mustang MACH-E 1400 Elektrikli Drift makinesi

Elektrikli Mustang MACH-E 1400 beygir…

1400 beygirlik 7 motorlu Elektrikli Mustang MACH-E 1400 Ford Performance ve RTR iş birliğiyle 10.000 saatlik bir çalışma sonucunca ortaya çıkarılmış. Standart Mach-E şasisi temel alınarak geliştirilen bu araç, adeta insanların aklındaki elektrikli bir araç ne kadar performanslı ve eğlenceli olabilir sorusunu cevaplıyor. Şimdi yazımızda Elektrikli Mustang MACH-E 1400 detaylarına bakalım

Henüz sadece 1 tane üretilen aracın yeni malzemeler için bir geliştirme aracı olduğu söyleniyor. Araçta kaput için karbon fiberden daha hafif bir malzeme olan organik kompozit fiber kullanılmış.

Araçtaki 7 elektrik motorundan 3 tanesi aracın önünde, 4 tanesi ise arka tarafta konumlandırılmış ve bu motorlar diferansiyele tek bir tahrik miliyle bağlanmış. Buda araca driftten yüksek hızlı pist yarışlarına kadar çeşitli ayarlarda kullanılabilme özelliği sağlamış. İstenirse güç dağıtımı, ön ve arka arasında eşit olarak veya tamamen birisine veya diğerine aktarılacak şekilde bölünebiliyor.

Elektrikli Mustang MACH-E 1400 ve Aerodinamik öğeler

Elektrikli Mustang MACH-E 1400

Araca baktığımızda aeorodinamik öğeler dikkatimizi çekiyor. Soğutma kanalları, difüzör, canard ve arka kanat gibi aerodinamik ögelerin matematiği ve konumu üzerine çok çalışılmış. Öyle ki Ford’un açıkladığı bilgilere göre araç 257 km/h ile seyrederken 1.000 kilogramdan daha fazla downforce (yere basma kuvveti) sağlayabiliyor.

Bu arabanın direksiyonuna geçmek gücün ve torkun ne olabileceğine dair bakış açımı tamamen değiştirdi.

Vaughn Gittin Jr – RTR Araçlar kurucusu

Ford yayınladığı videoda fosil yakıt kullanmayan bir aracın ne kadar performanslı olabileceğini drag pistinden, gymkhana parkuruna kadar çeşitli ortamlarda gösteriyor.

Ford Performance

Araçta 58,6 kWh yüksek performanslı bir batarya paketi bulunuyor. Batarya sistemi şarj esnasında di-elektrik soğutma sistemiyle soğutuluyor buda aracın yürütülmesi gereken zamanlar arasındaki bekleme süresinin kısalmasını sağlamış.

Ford bu kadar güçlü ve hızlı bir aracı durdurabilmek için Brembo fren sistemi kullanmış ve ayrıca araçta drift için hidrolik el frenide bulunuyor.

Elektrikli BMW iX Kış Testlerinde Zorlu Şartlar Altında – Yuksekdevir.com

Otonom Sürüş Nedir? Otonom Sürüş Seviyeleri Nelerdir. – Yuksekdevir.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir