Yeni Z Yolda! Nissan Z  Proto Tanıtıldı

Yeni Z Yolda! Nissan Z Proto Tanıtıldı

Nissan efsane z serisini öldürmek istemediğini gösterircesine sanal bir etkinlikte yeni Nissan Z Proto ‘yu tanıttı. Nissan için büyük öneme sahip Z serisi nihayet yenileniyor. Bu seride İkonik 240Z, 300ZX ve 350Z gibi otomobil sevdalıları tarafından oldukça beğenilen modeller mevcut. Nissan en son 10 yıl önce tanıttığı 370Z modelinden sonra bugün Nissan Z Proto’yu tanıttı.

Yazıya başlamadan önce bu tanıtılan aracının seri üretime hazır bir araç olmadığını belirtelim. Nissan bu aracı geliştirme çalışması aracı olarak isimlendiriyor. Tanıtılan Nissan Z Proto aracı üretime yakın bir prototip.

Nissan Z Proto Geçmişten esinlenerek geleceğe bakıyor.

Yeni Nissan Z Proto geçmişteki Z modellerin tasarım ögelerini bünyesinde barındırıyor. Kaputun şekli ve gözyaşı şeklinde farlar geçmişi anımsatan tasarım öğelerinden bazıları. Tanıtım esnasında konuşan tasarımın ekibinin başındaki isim Alfonso Albaisa, Retro temayla fütürizmi yansıtan bir temayı birleştirmenin zor olduğundan bahsetti. Nissan tasarımcıları eski nesil Z modellerini araştırıp sayısız çalışma yapmış. Araçtaki ızgarada geçmişteki modellerden izler taşıyor. Eklenen küçük detaylarla sportif ve zarif bir hale bürünmüş. Ayrıca araçta bu yaz yenilenen yeni Nissan logosunu görmek mümkün.

Yeni Nissan Z Proto’ya yan taraftan bakıldığında eski Z Modellerine olan benzerlik dikkat çekiyor.

Kabin Tasarımı: Vintage dokunuşlu modern teknoloji

Z Prontonun kabininde sürücü ve yolcuyu rahat ettirmek için günümüz teknolojilerinden yararlanılmış ancak aracın dış tarafında olduğu gibi eski Z ruhundan da vazgeçilmemiş. Nissan tasarım ekibi aracın kabinini tasarlarken hem pistte, hemde yolda araç sahiplerini mutlu edebilmek için profesyonel yarış sürücülerinden yardım almış.

Sürücü tarafında sürüşle alakalı bilgileri sürücüye aktarmak için 12,3 inçlik bir ekran kullanılmış. Farkındalığı artırmak için devir saati büyük şekilde ekranın tam ortasına konumlandırılmış. Direksiyon simide ise eski güzelliğini kaybetmemiş ve üzerinde kolay kontrol için hızlı erişim düğmeleri barındırıyor.

Z Proto: 2 Kapılı Manuel Bir Spor Otomobil

Z Pronto’nun kaputunun altında V6 Twin turbo bir makine yatıyor ve araç 6 ileri manuel bir şanzımana sahip. Aşağıdaki tabloda Nissan’ın paylaştığı detayları görebilirsiniz.

Motor: V6 Twin turbo

Şanzıman: 6 İleri Manuel

Uzunluk: 4,382 mm

Genişlik: 1,850mm

Yükseklik: 1,310 mm

Lastik ebatları: Ön:255/40R19 Arka: 285/35R19

Nissan 50 yıldır Z Serini geliştirmeye devam ediyor. Bugün yazımızda bahsettiğimiz araç bir geliştirme platformu. Seri üretime geçecek Z serisi tanıtıldığında tasarım öğelerinde ve motor özellikleri değişiklik gösterebilir. Çok kısa zaman önce Elektrikli Ariya modelini tanıtan Nissan yaptığı etkinlikte Z Protoyu tanıtarak gelecekte yeni Z modellerinin geleceğini ve bir efsaneyi devam ettireceğini açıkladı.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir