Önden Kayma (Understeer) Nedir?

Önden Kayma (Understeer) Nedir?

Günümüzde motorlu taşıtlar çok gelişmiş sürüş destek sistemlerine sahip olsalar da aracımızın ve kendimizin limitlerini bilmeden hareket edersek aracın kontrolümüzün dışına çıkmasını sağlamak çok da zor değil. Bu yazımızda her gün birçok sürücünün başına geldiği halde farkına bile varmadığı, kontrol edilemezse tehlikeli durumlar oluşturabilecek önden kayma (understeer) durumunu anlatıyoruz.

Önden Kayma (Understeer)

Otomobille dönüş esnasında arka tekerler tutunmaya devam ederken ön tekerlerin tutunamamasıyla gerçekleşen durumdur. Ön tekerler viraj içinde kaymaya başlar ve bizim beklentimiz ve kontrolümüz dışında kaymaya başlar. Yani araç direksiyonla yönlendirdiğimiz tarafa doğru değil, ters tarafa doğru sürücünün kontrolü dışında bir hareket gösterir ve bu esnada direksiyonla vermeye çalıştığımız yönlendirmelere büyük oranda uymaz. Olayın gerçekleştiği zamandaki şartlara göre kayma miktarı az yada çok olabilir. Yani araç viraj içine doğru az dönebilir veya hiç dönmeyebilir.

Sürüş esnasında önden kayma durumundan kaçınmanın yollarından biri bu duruma neyin sebep olabileceğinin farkında olmaktır. Kendimizin ve aracımızın limitlerini bilirsek böyle tehlikeli durumları öngörüp daha sonra kaçınmak mümkündür. Aşağıdaki videoda understeer durumunu yaşayan bir aracın dışarıdan nasıl göründüğü ve aracın virajda nasıl hareket ettiği görünmektedir.

Understeer durumunun canlandırılması

Önden Kaymaya Neler Sebep Olur?

Aşırı hız ve ani fren aracın önden kaymasına sebep olur. Sürüş tarzınız bu durumun gerçekleşmesindeki en büyük etkenlerden birisi. Viraj içerisinde ani ve sert direksiyon yönlendirmeleri, viraja çok hızlı girilmesi, viraj içindeyken gaz veya fren miktarını ani ve şiddetli olarak değiştirmek aracın önden kaymasına neden olabilir. Bunların haricinde aracın o anki kondisyonu da önden kaymanın gerçekleşmesine neden olabilir. Çok aşınmış lastikler, yanlış basınçlandırışmış lastikler, süspansiyonların durumu ve aracın ağırlık dağılımının hatalı olması önden kaymaya sebep olabilir. Önden kayma durumu sadece önden tahrikli araçlara özel bir durumdan değil. Dört tekerden tahrikli(4×4) veya arkadan tahrikli otomobillerde önden kayabilir.

Araç Önden Kayma (Understeer) Durumundan Nasıl Kurtarılır?

Aracı ön tekerleklerden kaydırmamak için yapabileceğimiz en temel şeylerden biri kendimizin ve aracımızın limitlerinin farkında olup, bu limitler içerisinde bir sürüş gerçekleştirmektir. Siz çok iyi bir sürücü olabilirsiniz, daha önce böyle bir durumdan aracı kurtarmış olabilirsiniz ama çevresel şartları göz ardı etmemek gerekir. Sürücü çok tecrübeli veya çok soğukkanlı biri olabilir ancak bir araç önden kaymaya başladıktan sonra lastiklerin yola tekrar tutunması zaman alacaktır Bazen siz her şeyi doğru yapsanız bile çevresel şartlar aracı kurtarmanıza müsaade etmeyebilir.

Aracın önden kaymaya başladığını hissettik ve artık durumun farkındayız. Bu noktadan sonra içgüdüsel olarak yapabileceğiniz hatalı hareketler durumun daha da kötüleşmesine neden olabilir bu yüzden bilinçli bir şekilde davranmalısınız.

Önden kayma esnasında direksiyonu dönmek istediğiniz yöne doğru zorlamak daha fazla savrulmanıza sebep olur ve aracın kontrolünü sağlayamazsınız.

Araç kaymaya başladıktan sonra içgüdüsel olarak aracı yavaşlatmak istediğiniz ve sert bir şekilde frene bastınız. Bu davranışınızdan sonra eğer tekerlekleriniz kilitlenirse, aracı hiç kontrol edemez hale gelebilirsiniz ve çok yüksek ihtimalle bir kazaya sebep olursunuz.

Yukarıdaki maddenin tersine, önden kayan bir aracı hızlandırıp bu durumdan kurtarmakta çok mümkün değil. Kayma esnasında ayağı gaz pedalından bir anda çekmek veya bir anda daha fazla gaz vermek durumu daha az kontrol edilebilir hale sokabilir.

Araç önden kaymaya başladığında yapılabilecek en doğru davranış ayağınızı gaz pedalından yavaşça çekip aracın kendi kendine yavaşlamasına izin vermektir. Gaz pedalını yavaşça bırakırken direksiyonu da yavaş yavaş toparlamak ön tekerleklerin tekrardan yola tutunmasını kolaylaştırabilir. Araç ön taraftan kayarken bir doğrultuda hareket eder. Yavaş hareketlerle direksiyon açısını bu doğrultuya yaklaştırmak kaybolan yol tutuşunu tekrardan kazanmanızı sağlayabilir ve ardından aracı toparlayabilirsiniz.

Önden Kayma (Understeer)

İlgili Yazılar

Beygir Gücü Nedir? Beygir Gücünün Tarihi ve Matematiği -Yüksekdevir (yuksekdevir.com)

Arkadan Kayma (Oversteer) Nedir? – Yuksekdevir.com

AdBlue Sistemi Nedir? Ne işe yarar? YüksekDevir. (yuksekdevir.com)

Yüksekdevir Instagram

One thought on “Önden Kayma (Understeer) Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir