Otonom Sürüş Nedir? Otonom Sürüş Seviyeleri Nelerdir.

Otonom Sürüş Nedir? Otonom Sürüş Seviyeleri Nelerdir.

Kendi kendini idare eden araçlar geçmişte birçok insan için gerçekleşmeyecek bir hayal ürünüydü. Ancak günümüzde otonom araçlar trafikte ve henüz çok yaygın olmasalar da kullanılmaya başlandı. Bu yazımızda Otonom sürüş sisteminden ve sürüş seviyelerinden bahsedeceğiz.

Otonom Sürüş Nedir?

Bir aracın tam otonom olarak nitelendirilebilmesi için sürüşün başladığı yerden biteceği yere kadar farklı yollarda ve koşullarda fark etmeden insan müdahalesi gerekmeden kendi kendine gidebilmesi gerekiyor. Sürüşün herhangi bir noktasında otomobile insan müdahalesi gerekirse o araç otonom olarak sınıflandırılmıyor. Bu araçlar sahip oldukları donanımlar ve yazılımları sayesinde trafik durumunu ve çevresel koşulları algılayarak gidebiliyorlar.

Tesla markaları araçlar trafikteki verileri böyle işliyor.

Tam otonom araçların yapay zekalarının yolda karşılaşabileceği her türlü zorluğu öğrenmeleri gerekmekte. Örneğin araç yoldaki bir çukur, yola fırlayan bir insan veya küçük bir çöp parçasını tanımalı. Günümüzde geliştirilen tam otonom olmayan araçların bazıları ölümlü olan kazalara karıştılar. Üreticiler bu hataları gidermeye ve karar mekanizmalarını geliştirmeye çalışıyor. Çeşitli markalar tamamen insansız araçlarını özel olarak hazırlanmış ortamlarda insanların öngörülemeyecek hatalarından ve etkilerinden uzakta oluşabilecek her türlü koşullarda test ediyor. Bu test ortamları bizim yaşadığımız şehirlere veya kasabalara benziyor ancak insanlardan uzak. Bu özel hazırlanmış simülasyon ortamları üreticiler yazılımlarını ve donanımlarını insanlara zarar vermeden test etme imkânı sağlıyor.

Sürüş Seviyeleri Neler?

Seviye 0

Bu seviyedeki araçlarda herhangi bir otonom sürüş sistemi bulunmaz. Sürücü aracın bütün hareketlerinden sorumludur. Basitçe manuel kontrol olarak isimlendirebiliriz.

Seviye 1

Gaz fren kontrolleri sürücüdedir. Araç sürücüye bazı kontrollerde yardımcı olabilir. Öndeki araçla mesafeyi korumak için otomatik fren yapan sistemler veya şerit takip asistanları bu seviyedeki destek öğelerine örnek olarak verilebilir.

Seviye 2:

Araç çeşitli sistemler aracılığıyla hızlanıp yavaşlayabilir, kendi başına hızlanma ve yavaşlama fonksiyonlarını yerine getirir ve direksiyona müdahale edebilir. Ancak sürücü çevreyi ve aracın gerçekleştirdiği işlemleri gözlemlemek zorundadır. Bu seviyede araç kendi kendine uzun mesafeler kat edemez sadece sürücünün bazı görevlerinin hafifletilmesi amaçlanır.

Seviye 3:

Araç donanımları sayesinde çevreyi izleyebilir. Limitler içerisinde sürücü kontrolleri araca bırakabilir ancak sürücü müdahale etmek için hazır beklemelidir.

Seviye 4:

Araç her türlü kontrol öğesini idare etme yeteneğine sahiptir. Sinyallerin ne zaman kullanılacağına kadar araç karar verip uygulayabilir. Uygun koşullarda 4. seviye otonom kullanılabilir ancak karışık durumlarda sürücünün kontrol etmesi beklenir.

Seviye 5:

İnsan müdahalesine hiç gerek duyulmayan seviyedir. Direksiyon, gaz pedalı veya diğer kontrol araçlarına gerek yoktur. Araç çevresel bütün etkileri analiz edip verdiği kararlarla aracı kontrol eder. Aracın hareket etmesi için içinde birinin bulunmasına bile gerek yoktur.

Tesla’nın tam otonom sürüş yeteneğine sahip aracının videosu.

.

İlginizi Çekebilir!

TESLA 5’İNCİ SEVİYE ARAÇ ÜRETMEYE ÇOK YAKIN

3 thoughts on “Otonom Sürüş Nedir? Otonom Sürüş Seviyeleri Nelerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir