Start-Stop Sistemi Nedir?

Start-Stop Sistemi Nedir?

Trafikteki uzun bekleme süreleri esnasında, içten yanmalı motora sahip otomobiller bazen uzun süre hareket etmeden çalışmak zorunda kalabiliyor. Bu bekleme süreleri esnasında otomobillerin tükettiği yakıt ve buna bağlı olarak oluşturduğu zararlı gazlar ve gürültü ise bir sorun. Daha sürdürülebilir bir dünya için çalışmalar yapan mühendisler bu kayıpları biraz daha azaltabilmek için gayet basit bir mantıkla çalışan bu sistemi geliştirdiler.

Start Stop Nasıl Çalışır?

Start-Stop sistemi sürücünün müdahalesine gerek olmadan çalışan bir sistemdir. Sürücünün bu sistem üzerindeki kontrolü sistemi kapatmak veya açmaktır. Geri kalan bütün işlem araçtaki elektronik kontrol ünitesi tarafından gerçekleştirir. Üreticinin araca koyduğu yazılıma göre sistemin çalışma şartları farklılık gösterebilir. Yani BMW ile Audi araçların start-stop sistemi aynı şartlarda ve özellikte çalışmaz. Start Stop sisteminin çalışabilmesi için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Elektronik kontrol ünitesi araç üzerinde farklı noktalardaki çeşitli sensörlerden gelen verilere göre bu şartları kontrol eder ve her şey uygunsa araç durduğu zaman çalışan motoru kapatır.

start-stop
Bilgi Ekranında Start-Stop sistemi

Manuel ve otomatik şanzımanlı otomobillerde start stop sistemi bulunabilir. Otomatik şanzımanlı araçlarda araç durduktan sonra elektronik kontrol ünitesi motoru kapatır. Motor kapandığı andan itibaren yakıt tüketimi sıfır olur. Sürücü ayağını fren pedalından kaldırdığı anda motor tekrardan çalışır. Manuel şanzımanlı otomobillerde ise araç durup vites boşa alındıktan sonra sistem devreye girer.

Hangi durumlarda Start-Stop Çalışmaz?

  • Akü doluluğu belirli bir seviyenin altındaysa sistem çalışmaz.
  • Motor sıcaklığı belli bir seviyenin üzerindeyse, motorun soğutulması gerekiyorsa gerekli sistemlerin çalışabilmesi için start-stop sistemi çalışmaz.
  • Aracınızın kliması çalışıyorsa ve kabin içi sıcaklığı ayarladığınız değere ulaşmamışsa start-stop sistemi çalışmaz.
  • Markadan markaya değişmekle birlikte, aracın direksiyonu belli bir dereceden daha fazla döndürülmüşse sistem çalışmaz.

Start-Stop sisteminin çalışma koşulları markadan markaya göre farklılık gösterir ancak birçok otomobilde yukarıda şartlar sağlanmadığında sistem çalışmaz.

Dezavantajları Neler?

Ülkemizde birçok sürücü bu sistemin çalışmasının araca faydadan çok zararı olduğunu düşünüyor. Modern otomobillerde kullanılan parçalar bu sistemin yıpratma etkisi düşünülerek daha dayanıklı üretilmektedir. Bazı üreticiler daha güçlü aküler tercih ederken bazıları ise ikinci bir akü yerleştirebilir. Bu sistemi barındıran araçlardaki marş motorları da sistemin yıpratıcı etkisi düşünülerek daha dayanıklı üretilmektedir. Bu sistemin aracın parçalarını çabuk eskitip daha fazla maliyede yol açacağı fikri doğru değildir.

Start-Stop Gerçekten Tasarruf Sağlıyor mu?

Bu sistemle yakıt tasarrufu her zaman yapılamaz. Markadan markaya farklılık göstermekle birlikte, genellikle 3 saniye ve üzerindeki motor kapatma durumlarında yakıt tasarrufu sağlanır. Üretici tarafından belirlenen bu minimum sürenin altında kalan durumlarda herhangi bir yakıt tasarrufu yoktur. Markanın belirttiği minimum süreden daha fazla motorun kapalı kaldığı her saniye ise yakıt tasarrufu yapmış olursunuz. Aracınızın kaç saniyeden sonra tasarruf yapmaya başladığı bilgisini kullanım kitapçığından veya yetkili satıcılardan öğrenebilirsiniz. Her markanın tasarruf oranı birbirinden farklılık gösterir.

Aynı kategorideki diğer yazılar

Arabalarda Fren Sistemi Nasıl Çalışır? – Yuksekdevir.com

AdBlue Sistemi Nedir? Ne işe yarar? YüksekDevir. (yuksekdevir.com)

Sosyal medyada bizi takip edip yeni yazılarımızdan anında haberdar olabilirsiniz. Instagram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir